Нүүр будалт.  Үс арчилгаа.  Арьс арчилгаа

Нүүр будалт. Үс арчилгаа. Арьс арчилгаа

» Бид хөвөн арчдастай эгнээний мөчрийг зурдаг. Сэдвийн зургийн хичээлийн тойм (дунд бүлэг): Роуэн салбар

Бид хөвөн арчдастай эгнээний мөчрийг зурдаг. Сэдвийн зургийн хичээлийн тойм (дунд бүлэг): Роуэн салбар

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага"Цэцэрлэг хосолсон төрөл"Хавар"

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй
хоёрдугаарт бага бүлэг.
уламжлалт бус зураг хөвөн нахиа
"Баглаа туулай"

Вавилова В.В.

Булаева Н.В

Хоёр дахь бага бүлгийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм. "Уулын үнсний баглаа" нудрах бүхий хөвөн нахиа бүхий уламжлалт бус зураг.

Боловсролын бүс:"Уран сайхны гоо зүйн хөгжил»

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх: « Танин мэдэхүйн хөгжил», « Яриа хөгжүүлэх", "Биеийн хөгжил".

Зорилтот: Хүүхдүүдийг үргэлжлүүлэн танилцуул уламжлалт бус техникзураг зурах - хөвөн арчдасаар зурах.

Боловсролын даалгавар:Ажилдаа уламжлалт бус техникийг ашиглаж сур - хөвөн арчдасаар зураг зурах, алсын харааг хөгжүүлэх уран сайхны дүр төрх, найрлагын мэдрэмжийг бий болгох; өнгөний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх; Хүүхдүүдийн байгалийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх, хүүхдүүдэд сэтгэн бодоход сургах.

Хөгжлийн даалгавар:сонирхлыг хөгжүүлэх уламжлалт бус дүр төрхцаасан дээр, хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадваргар, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:Байгаль, хайр дурлал, судлах сонирхлыг төлөвшүүлэх болгоомжтой хандлагаТүүнд.

Тайлбар толь бичгийн ажил:уулын үнс, бухын шувуу, уулын үнс, нудрах.

Материал: нэг баглаа жимс, улаан гуашь, хөвөн нахиа, хүүхэд бүрт зориулсан нойтон салфетка, урьдчилан зурсан эгнээний мөчир бүхий хуудас - жимсгүй, аяга ус.

Урьдчилсан ажил:алхаж буй шувуу ажиглах, "Өвлийн шувууд" яриа, "Буржгар эгнэмэг", "Элүүн мөчир дээрх бульфин" зургуудыг үзэх, "Модтой танилцах" цэцэрлэгийн нутаг дэвсгэрт чиглэсэн алхалт, х / тоглоом "Нэрлэсэн мод руу гүйх".

Хичээлийн явц.

"Байгалийн дуу хоолой" цомгийн шувуудын жиргээний аудио бичлэгийг идэвхжүүлэх

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хэн ийм сайхан дуулдаг вэ?

Хүүхдүүд: Энэ бол шувууд!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр өглөө ажил руугаа явж байтал модонд сүрэг шувуу сууж байхыг харлаа. Тэд маш их гунигтай, өлссөн байв. Би тэднийг манайхаар зочлохыг урьсан. Хараач, тэд мөчир дээр сууж байна. Эдгээр шувуудын нэр юу вэ? (Bullfinches)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, шувууд өвлийн улиралд юу иддэг вэ? (үр тариа, талх ....) Өвлийн улиралд шувууг өөр юу тэжээх вэ? (хүүхдийн хариулт)
Байгальд жимс нь өвлийн сүүл хүртэл унждаг мод байдаг бөгөөд бид үүнийг зугаалж байхдаа харсан. Шувууд энэ мод руу нисч, жимс жимсгэнэ. Энэ модны тухай шүлгийг сонсоорой:

Бүгд олон тооны жимсээр тарьсан,
Тэр уулын үнс салхинд зогсож байдаг.
Тэр эдгээр бэрхшээлээс айдаггүй,
Мөн өглөө наранд шатдаг.

Тиймээс эдгээр жимсийг халуунаар улайлгаарай!
Шүүсийг дэмий хоосон хийнэ -
Эцсийн эцэст, өвлийн улиралд цас хурц гэрэлтэх үед
Та тэнд цасан хүнийг харж болно!

Жимс боловсорч гүйцсэн шувууд байх болно.
Тэд түүний гашуун амтанд дуртай.
Мөн уулын үнс боловсорч гүйцсэн хойноо,
Бөмбөлгүүдийг мөчрийг бага зэрэг сэгсэрнэ.

асран хамгаалагч А: Энэ шүлэг юуны тухай вэ? (Рууны тухай)
Энэ нь зөв, мөчир дээр ямар сайхан жимс өлгөж байгааг хараарай (далайн мөчрийг харуул). Жимс жимсгэнэ нь нэг нэгээр нь өлгөгддөг, тэдгээрийн олон нь байдаг, тэдгээрийг багцалж цуглуулдаг. Шувууд өвлийн улиралд эдгээр жимсийг иддэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мөчир дээрх үүлдрийн жимс ямар өнгөтэй вэ? (Улаан)
- Тэд ямар хэлбэртэй вэ? (Дугуй)
- Тэд ямар хэмжээтэй вэ? (жижиг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв шүү, залуус аа, сайн байна! Савааны мөчир дээр маш олон жижиг дугуй, улаан жимс байдаг. Тэд нэг нэгнийгээ хажууд нь өлгөдөг, бүхэл бүтэн баглаа.
Физминутка "Рябинка"

Физик минутын үгс

Хүүхдүүдийн үйлдэл

Толгод дээр уулын үнс бий,
Шулуун, шулуун нуруугаа барьдаг.

Сунгах, гараа дээш өргөх.

Дэлхий дээр амьдрах нь түүнд амаргүй -
Салхи эргэж, салхи эргэдэг.

Биеийн баруун, зүүн тийш эргүүлэх

Гэхдээ уулын үнс зөвхөн нугалж,
Гунигтай биш - инээж байна.

Хажуу тал руу хазайдаг.

Чөлөөт салхи аймшигтай үлээж байна
Залуу уулын үнсний хувьд.

Хүүхдүүд гараа даллаж, салхийг төлөөлдөг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өвөл ирж, цас ороход шувууд хоол хүнс олоход маш хэцүү байдаг.

Бид шувуудад хэрхэн тусалж чадна гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Одоо бухын шувуунд зориулж rowan жимс зурцгаая. (Улаан гуаш, хөвөн нахиа, будсан эгнээний мөчир бүхий даавууг ширээн дээр бэлтгэсэн)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, таны ширээн дээр юу байгаа вэ? (Цаас, будаг, саваа)
Хараач (сурсан эгнээний мөчрүүдтэй навчийг харуулав), мөчир дээр ганц ч жимс байхгүй! Манай шувууд юу идэх вэ? Шувуудад тусалж, жимс зурцгаая. Гэхдээ бид сойзоор зурахгүй, харин хөвөн даавуугаар зурах болно. Энэ зурах аргыг "нудрах" гэж нэрлэдэг.
Энэ аргаар хэрхэн зурахаа санацгаая. Бид саваа авч, будганд дүрнэ, гэхдээ бүхэл бүтэн саваа биш, харин зөвхөн үзүүрийг нь хийнэ. Дараа нь бид үүнийг салбарт хэрэглэнэ.

Одоо та гартаа саваа аваад зурж эхэлнэ.
Багш нь савааг будгаар сайтар дүрэх хэрэгтэй, мөчир дээр нэг жимс биш, харин олон жимс байдаг бөгөөд тэд бие биетэйгээ найзалж, бие биетэйгээ зэрэгцэн ургадаг гэдгийг сануулж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Болгоомжтой зурж, жимс нь тод, шүүслэг байхын тулд саваа дээр хангалттай будаг аваарай.
Манай жимс ямар өнгөтэй вэ? (Улаан) Зөв, сайн байна!

Ажлын явцад хүндрэлтэй байгаа хүүхдүүдэд тусал.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид ямар гайхалтай жимс зурсан бэ? Хараач, бухнууд бидний жимсийг хараад маш их баяртай байв. Тэд эдгээр жимсийг идэх дуртай! Шувууд руу очиж, нэг шувууг нэг нэгээр нь аваарай. (Хүүхэд бүр бухын дүрсийг авдаг). Бидний ажил хатаж байхад бид чамтай тоглох болно.

Тоглоом "Шувууд"

Тоглоомын үгс

Хүүхдүүдийн үйлдэл

Шувууд тэнгэрт нисэв

Хүүхдүүд гараа даллаж, тойрог хэлбэрээр гүйдэг

Мөн мөчир дээр суув

Зогсоод доош суу

Цөөн хэдэн жимс чихэв

Гар нь шувууд хэрхэн гашилж байгааг харуулдаг

Гараараа даллаж, ширээ рүү гүй

Тэгээд бид ширээнд суув

Тэдний байранд суу

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бүгдээрээ хамтдаа уулын үнсний бөөгнөрөлүүдийг харцгаая. (Дууссан ажлыг хянах) (Бүх хүүхдүүдийг магт.)

Залуус аа, манай хичээл танд таалагдсан уу? (хүүхдийн хариулт)

Бид өнөөдөр юу хийсэн бэ? (хүүхдийн хариулт)

Та ямар жимс зурсан бэ? (Руберри, улаан, дугуй, жижиг)

Тэд юу зурсан бэ? (хөвөн нахиатай)

Энэ аргын нэр юу вэ? (Нохих)

Булчингууд манай жимсэнд ямар их баяртай байгааг хараарай! Бухын шувуугаа эмчилж, ажил дээрээ тавь. Сайн байна залуусаа! Бид шаргуу ажиллаж, бухыг өлсгөлөнгөөс аварч, олон шүүслэг жимс зурсан.

Уран зохиол:

А.В.Никитина “Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын уламжлалт бус зургийн техник. Сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эхчүүдэд зориулсан гарын авлага. - Санкт-Петербург: KARO, 2007.

Г.Н.Давыдова “Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын уламжлалт бус зургийн техник. 1, 2-р хэсэг. - М .: Скрипториум хэвлэлийн газар 2003, 2008 он.

В.Сибирцев "Шүлэгний цуглуулга" Бүгдээрээ "ХК" Солонго "2007 он жимсний бөөгнөрөлтэй.

Хөвөн арчдасыг зөвхөн тэдний зориулалтаар ашиглах боломжгүй юм зориулалтын зорилго. Тэдгээрийн тусламжтайгаар та зурж, бүтээлч байдлын явцад хүүхдүүдийг хөгжүүлэх, өнгө цээжлэх, хүүхдүүдийг байгальтай танилцуулах, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, баяжуулах боломжтой. үгсийн санХүүхэд болон бусад олон ашигтай функцийг энэхүү эрүүл ахуйн энгийн зүйлээр гүйцэтгэдэг. Гэхдээ хамгийн түрүүнд хийх зүйл.

уламжлалт бус зураг

Хүүхдэд зураг зурах сонирхлыг бий болгохын тулд энэ үйл явцыг тоглоом болгон хувиргах шаардлагатай үлгэр. Эхлээд хүүхэд дараа нь аз жаргалтай байдаг - харандаа, сойзоор. Цаг хугацаа өнгөрч, зурах сонирхол алга болдог.

Хүүхдүүдэд бүтээх хүслийг урамшуулахын тулд та тэдэнд санал болгож болно уламжлалт бус техникзурах. Ийм тохиолдолд та хүссэн зүйлээ, хүссэнээрээ зурахыг зөвшөөрдөг.

Гэхдээ насанд хүрэгчид хүүхдийг үргэлж ямар нэгэн чиглэлд чиглүүлдэг тул түүнд тодорхой төрлийн зургийг санал болгож чадна. Жишээ нь, blotting, түүний үндэс нь хагас нугалж буй хуудас, хэдэн дусал будаг юм. Эсвэл цаасан дээр үл үзэгдэх хэв маягийг түрхэж, дараа нь хүүхэд хуудсыг будгаар бүрхэхэд лаагаар зурах. Загварын контур нь өнгөгүй хэвээр байна. Эсвэл хөвөн даавуугаар зурах.

Поунтилизм

Хөвөн арчдастай зурах нь цэгцлизмийн нэг хэлбэр гэж нэрлэгдэх боломжтой.

Поунтилизм бол уран зургийн өвөрмөц чиг хандлага бөгөөд орчуулсан Франц"Цэгээр бичих" гэсэн утгатай. Энэхүү төлөвлөгөөний зургийг олон зураачид бичсэн. Жишээлбэл, Жорж Сеуратын зургуудыг шилдэг бүтээл гэж хүлээн зөвшөөрдөг. Түүнийг энэ техникийг үндэслэгч гэж үздэг.

Хөвөн нахиагаар зурах нь зөвхөн биш юм бага сургуулийн сурагчид, гэхдээ зураг зурах янз бүрийн багаж хэрэгсэлтэй дөнгөж танилцаж буй хүүхдүүдэд зориулсан.

Хүүхдэд зориулсан цэгтизм

Хүүхдүүд ихэвчлэн хөвөн арчдасаар зурах арга барилд баяртай байдаг, учир нь та ижил зургийг огт өөр аргаар бүтээж болно.

  1. Ажиллаж байхдаа та загварыг үндэс болгон авч, зургийн бүх нарийн ширийн зүйлийг тодорхой өнгийн цэгүүдээр дүүргэж болно.
  2. Та зургийг бүхэлд нь бөглөж болохгүй, гэхдээ зөвхөн нарийн ширийн зүйлийг олон өнгийн цэгээр хий.
  3. Цэгүүд нь бэлэн зураг, загваруудыг нөхөхөд таатай байдаг. Энэ сонголт нь ялангуяа залуу зураачдад тохиромжтой: ээж нь ямар нэгэн амьтан эсвэл хүмүүст нүд зурахыг санал болгодог бол хөвөн арчдастай цас, бороо бий болгох нь бас сонирхолтой байдаг.
  4. хүүхдүүд сургуулийн насилүү бий болгохыг санал болгох боломжтой нарийн төвөгтэй ажилжишээлбэл, мозайк зургийг хуулбарлах.

Эхлэгчдэд зориулсан хөвөн нахиагаар зурах

1-3 насны хүүхдүүдийн хувьд сойзоор зурахаас илүү саваагаар зурах нь илүү хялбар байдаг. Хүүхдийг сонирхохын тулд эхлээд түүнд хэрхэн зарцуулахыг харуулах хэрэгтэй сайхан шугамэсвэл цэг тавь, дараа нь өөр, дараа нь өөр өнгө.

Эхний хичээлийн хувьд танд дараахь тоног төхөөрөмж хэрэгтэй болно.

  • зурах зориулалттай будаг, жишээлбэл, хуруу эсвэл энгийн гуаш, хэрэв хүүхэд будгийг амандаа татах вий гэсэн айдас байхгүй бол;
  • цаас;
  • бүхий загварууд хар ба цагаан зурагэсвэл ямар нэг зүйлийг дуусгахыг хүссэн сэдэвчилсэн зургууд;
  • олон тооны хөвөн нахиа;
  • палитр.

Хуванцар палитр нь хүүхдэд бүхэл бүтэн лонхтой будаг өгөхгүй байхын тулд ашигтай байдаг. Ихэнхдээ хүүхдүүд ийм элбэг дэлбэг материалыг өөр зорилгоор ашиглах хүсэл эрмэлзэлтэй байдаг. Палетт дээр хэд хэдэн өнгөт будгийг усаар шингэлж, саваа тус бүрийн хажууд байрлуулах нь тохиромжтой. Бүх зүйл бэлэн болсны дараа та сонирхолтой сэдвээр хөвөн арчдастай зураг зурж эхэлж болно.

Удахгүй болох хичээлийн сэдвийг урьдчилан бодож, тохирох шүлэг эсвэл оньсого сонгох нь дээр. 1-ээс 3 хүртэлх насны хүүхдүүд ихэвчлэн анхаарал сарниулдаг тул зураг зурах явцад үл тоомсорлож болохгүй. Мөн тэдэнд хэрэгтэй байнгын өөрчлөлтүйл ажиллагаа.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан Pointilism

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллахдаа цэгцлизмийн аргын тухай түүхэнд анхаарлаа хандуулах нь зүйтэй. Зургийг тусдаа зураас эсвэл өөр өөр өнгийн цэгүүдийг ашиглан бүтээсэн гэсэн хамгийн бага мэдээллийг өгөх шаардлагатай.

Гүнзгий сонирхлыг төрүүлэхийн тулд пуунтилизмын техникийг ашиглан бүтээсэн хэд хэдэн зургийг бэлдэж, хүүхдэд үзүүлэхийг зөвлөж байна.

Будаг нь хоорондоо холилдохгүй байх нь чухал юм. Энэ тохиолдолд нэг цэгээс нөгөө цэг хүртэлх зай их байж болно, эсвэл эсрэгээрээ цэгүүд хоорондоо ойрхон байрлаж болно.

Хэрэв та хүсвэл ирээдүйд цэгилизмын техникийг ашиглан зураг зурахад будаг хэрэглэх шаардлагагүй, хөвөн арчдасыг маркер, үзэг эсвэл эсгий үзэгээр сольж болно.

Насны ялгаа

Зурах техник бүрт янз бүрийн нууц, нюансууд байдаг. Пойнтилизм нь үл хамаарах зүйл биш юм. Хамгийн сэтгэл ханамжтай үр дүнд хүрэхийн тулд та анхаарах ёстой зарим зүйл байдаг.

  1. Эхний хичээлийн хүүхдүүдэд зөвхөн нэг өнгийн будаг санал болгох нь дээр. Зургийг аль болох энгийн байдлаар сонгох хэрэгтэй: нар, алим эсвэл цас, бороо.
  2. Том хүүхдүүдэд илүү хэцүү даалгавар өгдөг. Өнгөний тоо нэмэгдэж байна. Энэ нь зөвшөөрөх болно залуу уран бүтээлчидтөсөөллийг харуулах.
  3. Мөн ахимаг насны сурагчид өөрсдийгөө зураачаар туршиж үзэх боломжтой бөгөөд пуунтилизмын техникийг ашиглан бүхэл бүтэн зураг зурах боломжтой.

Ангиудын нэг жишээ - "Rowan twig"

Хөвөн арчдастай туулай зурах нь цэцэрлэгийн бүлгүүд болон гэртээ хүүхдүүдтэй хамт хийж болох үйл ажиллагаа юм. Энэ нь хүүхдүүдийг зурах шинэ арга техниктэй танилцуулахаас гадна байгальд сонирхлыг нь төрүүлэх зорилготой юм.

Хичээл дээр хүүхэд цэгцлизмын техникийг ашиглан уулын үнсийг хэрхэн дүрслэхийг сурах болно.

Хичээлийн хувьд танд дараахь тоног төхөөрөмж хэрэгтэй болно.

  • уулын үнс (зураг эсвэл бодит);
  • улаан будаг (гуаш эсвэл хурууны будаг);
  • салбар дүрс бүхий хэв маяг;
  • бухын шувуудын дүрс.

Хичээлийн явц.


Ольга Голубушкина
"Шувуунд зориулсан сэлүүрт" GCD-ийн тойм (хөвөн арчдастай зурах)

Хийсвэршууд боловсролын үйл ажиллагаа

хоёрдугаар бүлгийн хүүхдүүдтэй багш бага нас

Сэдэв: « Шувуунд зориулсан Rowan жимс»

(Боловсролын интеграци бүс нутаг: "Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил", "Нийгэм, харилцааны хөгжил", "Танин мэдэхүйн хөгжил", "Ярианы хөгжил", "Биеийн хөгжил")

Зорилтот: Хүүхдүүдэд заа аргыг ашиглан rowan жимс зур"нудах" хөвөн арчдас

Даалгаврууд:

Боловсролын бүс Зорилго

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил Хүүхдэд дүрслэхийг заа хөвөн арчдас бүхий rowan жимс; өнгөний мэдрэмж, эзэлхүүний найрлагыг хөгжүүлэх; бийр дүрсийг бүтээх сонирхлыг төрүүлэх уулын үнс; үйл явцын сонирхлыг хөгжүүлэх зурах

Нийгэм, харилцааны хөгжил Хүүхдэд сурган хүмүүжүүлэгчтэй хамтарсан үйл ажиллагаанд эерэг сэтгэл хөдлөлийн сэтгэл хөдлөлийг бий болгох; хүүхдүүдэд хариу үйлдэл, эелдэг байдал, шувуудыг хүндэтгэх, тэдэнд туслах хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх

Танин мэдэхүйн хөгжил Өнгө, хэлбэрийг ялгаж, нэрлэж сурахаа үргэлжлүүлээрэй rowan жимс

Яриа хөгжүүлэх хүүхдүүдийг багштай харилцан яриа өрнүүлэхэд урамшуулах; сурган хүмүүжүүлэгчийн хэлбэр, агуулгын хувьд энгийн асуултуудыг ойлгож, хариулах; идэвхтэй үгсийн санг баяжуулах нэр үг: улаан, дугуй; хүүхдүүдийг үг хэллэг, яруу найргийн хэллэг дээр санал нэгдэж, тэдний яриаг хөдөлгөөнөөр дагалдан дэмжих

Бие бялдрын хөгжил Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, яруу найргийн текстийн хамт дуураймал хөдөлгөөн хийж сурах.

Тоног төхөөрөмж, материал: тоглоом шувуу; хуудас цаас А5, хамт будсан эгнээний мөчир; улаан гуаш (аяганд, хөвөн нахиа; салфетка

Бие даасан ажил - Соня Д.-г бие даан санал болгох эгнээний мөчрийг зурах

Арга, техник:

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрөл Арга, техник Агуулга

Бүтээмжтэй Poke хөвөн арчдас зурсан rowan жимс

Танин мэдэхүй-судалгааны дүрслэл Ярилцлагыг чимэглэлтэй дагалдах

Харилцааны аман

Сэдвийн талаархи яриа: Өвлийн улиралд шувууд юу иддэг вэ?

-тай хийсэн яриа шувуу

Мотор P / ба: « шувууд» Дуураймал хөдөлгөөн хийх

урьдчилсан ажил:

Боловсролын бүсүүд боловсролын үйл ажиллагааЭцэг эхтэй харилцах

Танин мэдэхүйн хөгжил Шувуу ажиглах, мод ажиглах - Роуэн

Дүрслэлүүдийг шалгаж байна цомог: "Өвөл"Цомгийг чимэглэлээр дүүргэх

Яриа хөгжүүлэх D / ба: "Өвөл гэж юу вэ?"

Биеийн хөгжил P/ болон: « шувууд»

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил И.Такмаковагийн шүлгийг унших « Роуэн»

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд багшийн эсрэг талд сууна (аудио бичлэг орно "шувуудын жиргээ") - Залуус аа, үүнийг хэн дуулдаг вэ?

Хүүхдүүд: шувууд.

Өнөөдөр ажилдаа очиход нэг жаахан охин газар сууж байсан. шувуу. Түүнд нисэх хүч байсангүй. Тэр өлсөж байсан. Би үүнийг авчирсан Цэцэрлэг, хооллодог. Тэр тэнд байна. Түүнд мэнд хүргэе!

Хүүхдүүд: Сайн уу, шувуу!

Тэд юу иддэгийг та мэдэх үү? өвлийн улиралд шувууд? (Талх, үр тариа)

Бид өөр юу тэжээх вэ шувууд? (хүүхдийн хариулт)

Мөн тусгай мод байдаг бөгөөд энэ нь жимсөвлийн сүүл хүртэл өлгөх ба шувууд тэднийг шаналах болно. Бид түүнийг алхаж байхыг харсан. Энэ модны тухай шүлэг сонсоорой.

нарийхан Би хашаан дотор роуан харж байна,

Өглөө үүрээр салбарууд дээр маргад.

Маш их улаан жимс,

Боловсорч гүйцсэн, үзэсгэлэнтэй.

Шүлэг юуны тухай вэ? (Баглаа харуулж байна уулын үнс)

Хүүхдүүд: О уулын үнс.

Тийм ээ, ямар үзэсгэлэнтэй харагдаж байна мөчир дээр өлгөөтэй жимс, нэг нь нөгөөгийн хажууд. Өвлийн улиралд шувууд түүгээр хооллодог.

Ямар өнгө rowan жимс?

Хүүхдүүд: Улаан.

Тэд ямар хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүд: Дугуй

Тэд ямар хэмжээтэй вэ?

Хүүхдүүд: Жижиг.

Тийм шүү залуусаа. мөчир дээр уулын үнсмаш олон жижиг дугуй улаан жимс, нэг нь нөгөөгийн хажууд. Тэд яаж гөвдөг шувууд? болж хувирцгаая шувууд.

Нэг, хоёр, гурав эргэх

Хурдан ор шувуу болж хувирна.

Тоглоом « шувууд»

Шувууд тэнгэрт нисэв

(Хүүхдүүд гараа даллаж, тойрог хэлбэрээр гүйдэг)

Мөн мөчир дээр суув

(зогсоох, доош суух)

атга жимс жимсгэнэ хатгасан

(Гар яаж гэдгийг харуулна шувууд хөхөж байна)

(Тэд гараа даллаж, ширээ рүү гүйдэг)

Тэгээд бид ширээнд суув.

Хараач, ямар нэг зүйл биднийх юм шувуу гунигтай байна. Тэр идэхийг хүсч байгаа нь харагдаж байна.

Манай Шувуу нь үүлдрийн жимсэнд маш их дуртай, тэдгээрийг зурж, манайханд өгье шувууТэр бидэн рүү хараад хүлээх болно. Чи бид хоёрт цаас бий жимсгүй будсан rowan сойзбудаг хэвээр байна. Ямар өнгө?

Хүүхдүүд: Улаан.

Мөн бидэнд бас бий хөвөн нахиа. Өнөөдөр бид болно хөвөн арчдасаар зурна. Одоо би яаж болохыг хараарай будаг(тайлбараар харуулах).

Тэгээд одоо чи ав хөвөн арчдасыг зөв хийх, надад үзүүлж, тэдгээрийг будаг руу болгоомжтой буулга.

Хүүхдүүд зурдаг (Үе зураг зурах хөгжим асаана) . Зургийг шалгаж байна. Хүүхдүүд өөрсдийн зурсан зургаа танилцуулдаг шувуу. Шувуу залууст баярлалаа.

Холбогдох хэвлэлүүд:

(уламжлалт бус зургийн техник) Зорилго. Хүүхдэд ойлголт, төсөөлөл, дүрслэлийн дүрслэлийг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх. Хөгжүүлэх.

"Хөгжилтэй бороо" хөвөн арчдасаар зурах хичээлийн хураангуй (бага насны хоёрдугаар бүлэг)Зургийн хичээлийн хураангуй 2-р бүлгийн бага насны цэцэрлэгийн №1 "Теремок", Дальнегорск. Сурган хүмүүжүүлэгч: Марченко Л.В. "Сайхан бороо."

"Мишуткад зориулсан халбага" бага бүлгийн хөвөн арчдасаар зурах хичээлийн хураангуй"Мишуткад зориулсан халбага" бага бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй Хөтөлбөрийн агуулга: Хүүхдүүдэд үлгэрийг таних чадварыг бий болгох.

"Намрын мод" хоёрдугаар бүлгийн хөвөн арчдасаар зурах хичээлийн хураангуйЗорилго: - "Q-tip-тэй зурах" техникийг ашиглан модны навчийг зурахыг хүүхдүүдэд заах; - Анхааралтай суралцаж, хэв маягийг бодож, дагаж мөрдөөрэй.

ОРОС ардын дуу "ТОМ ХӨЛ ЗАМ ДЭЭР АЛХСАН ...". ЖИЖИГ, ТОМ ЗУРАГ ЗУРАХ (хөөс резинэн нудрах, хөвөн арчдасаар зурах).

Зорилго:
- Хуулбарлах зургийн техникийг нэвтрүүлэх.
- Лаагаар зурах техникийн ур чадварыг бий болгох.
Даалгаварууд:
өвлийн хүйтэн жавартай хэв маягийг ажиглах замаар анхаарлыг хөгжүүлэх;
өвлийн байгалийн үзэгдлийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх;
гүйцэтгэлийн нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: загварын дээж, ландшафтын хуудас; нэмэлт хуудас, лааны хэсэг; усан будгийн будаг; өргөн үстэй сойз; нэг аяга ус, салфетка, захидал.
1. Зохион байгуулалтын мөч.
Сэтгэцийн гимнастик: "Туяа"
Наранд хүрэв
Тэд цацрагийг авав
Зүрхэнд дарагдсан
Тэгээд бие биедээ өгсөн.
Хичээлийн сэдвийн мессеж.
Залуус аа, өнөөдрийн сэдэв бол боловсролын сэдэв юм зохион байгуулалтын үйл ажиллагаа"Хярууны хэв маяг", зөвхөн ажил мэргэжил биш, харин лаагаар зурах
Гэнэтийн мөч.
Залуус аа, жилийн хэдэн цаг вэ? Хүүхдүүд өвөлтэй уулздаг
Одоо өвөл болж байна. Өвөл бол жилийн гайхалтай цаг юм! Өвлийн улиралд тохиолддог янз бүрийн гайхамшгууд! Тиймээс би жижиг багц авсан. Хэн бидэнд илгээсэн бэ?
Үүнд юу байгааг харцгаая, магадгүй хэнээс нь олж мэдэх болно.
Илгээмжид хавсаргасан цаасыг уншиж байна
Залуус аа, энд оньсого шүлэгтэй цасан ширхэг хэвтэж байна. Үүнийг таахын тулд анхааралтай сонсоорой. Таасан хүн гараа өргөх болно:
Одууд тэнгэрээс унаж, талбай дээр унадаг.
Тэдний дор хар шороо нуугдах болтугай.
Шил шиг нимгэн олон, олон одод;
Одод хүйтэн ч дэлхий дулаахан.
Ямар мастер шилэн дээр үүнийг хийсэн
Мөн навч, ургамал, сарнайн шугуй. Хүүхдүүд цасан ширхгүүд гэж хариулдаг, учир нь тэд газрыг цасаар бүрхэж, од шиг харагддаг
Сайн байна уу залуусаа, та маш ажиглагч тул оньсого тааварыг зөв таасан байна.
Сэдвийн танилцуулга.
Өвлийн улиралд үнэнч, зайлшгүй туслах хэн бэ? Хүүхдүүд хүйтэнд хариу үйлдэл үзүүлдэг
Зөв. Өвөл эхлэхтэй зэрэгцэн хүйтэн жавар ирдэг. Хүйтэн байшин бүрийг тогшдог. Тэр хүмүүст мессеж үлдээдэг: эсвэл хаалга хөлдөх болно - тэд өвлийн улиралд муу бэлтгэсэн, дараа нь тэд цонхон дээр уран бүтээлээ үлдээх болно - Frost-ийн бэлэг. Тэр бидэнд ямар мессеж илгээснийг харцгаая
Би илгээмжээс хүйтэн жавартай хээтэй зургуудыг гаргаж авдаг
Зураг дээр юу харагдаж байна вэ? Хүүхдүүд мөчир, цасан ширхгүүд, мөсөн цэцэг, буржгар, хүйтэн дэгээ гэж хариулдаг
Энэ нь үнэн, залуус энд байна, гацуур мөчир, хяруу чимэглэсэн байна.
Фрост бидний цонхыг сойз, будаггүйгээр ингэж будсан юм.
Залуус аа, Frost эдгээр хэв маягийг хэрхэн зурдаг гэж та бодож байна вэ? Хүүхдүүд өөрсдийн таамаглалыг дэвшүүлэв Шилэн дээр хүйтэн, ид шидээр цохиж, цонхон дээр цасан ширхгийг шидэж, цонхонд наалддаг.
Үнэндээ хүйтэн жавартай агаараас агаарт байгаа усны дуслууд хүйтэн шилэн дээр тогтож, хөлдөж, мөсөн зүү болж хувирдаг. Шөнийн цагаар олон, олон нь бүрэлдэж, бие биендээ хуримтлагддаг бололтой. Тэгээд эцэст нь тэд авдаг янз бүрийн хэв маягҮүнийг бид одоо ажигласан.
Залуус аа, та бид хоёр эхлээд харагдахгүй байсан, дараа нь Frost-ийнх шиг гэнэт гарч ирэх байдлаар зурж чадсан гэж та юу гэж бодож байна вэ? Үгүй
Гэхдээ та чадна гэж харагдаж байна. Одоо би танд энэ зургийн аргыг танилцуулах болно - үүнийг "хуулбарлах" гэж нэрлэдэг.
2. Практик хэсэг.
Лааны хэсгүүдийг аваад цаасан дээр ажиллуулахыг хичээ.
Лаа харагдахуйц ул мөр үлдээдэг үү? Хүүхдүүд Үгүй гэж хариулдаг
Тэгээд одоо аль ч дээр нь тагла усан будгийн будаг. Та юу авсан бэ? Бид лаагаар зурсан будгийн доор зураас гарч ирэв.
Залуус аа, лааны зурсан зураас яагаад өнгөөгүй гэж та бодож байна вэ? Хүүхдүүд өөрсдийн бодлоо хэлдэг
Лаа нь усыг үргээдэг лаваас бүрддэг тул усаар шингэлсэн усан будгаар будсаны дараа ус зэвүүн материалаар хийсэн загвар гарч ирдэг. Өнөөдөр бид гайхамшгийг бүтээхийг хичээх болно - зурах Хүйтний хэв маяглааны тусламжтайгаар.
Бид хэрхэн зурж эхлэх вэ? Хүүхдүүд дээрээс доошоо зурж зурах үүрэгтэй.
Зурсан элементүүд хоорондоо давхцахгүйн тулд хэв маягийг дээрээс нь доош нь зурах нь үнэн юм. Дууссан зурагусан будгаар хучих. Би цэнхэр эсвэл сонгохыг санал болгож байна нил ягаан. Хуудас чийглэхгүйн тулд будгийг бүх хуудсан дээр жигд түрхээрэй, гэхдээ нэг газар хэд хэдэн удаа зурж болохгүй.
3. Бие даасан ажилхүүхдүүд.
Би хувийн тусламж үзүүлдэг

4. Дүгнэж байна
Залуус аа, бидний ийм сайхан бүтээл туурвидаг байсан будгийн техникийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Хүүхдүүд хуулбарыг хариулдаг
Та хуулбарын техник ашиглан өөр юу зурж болно гэж бодож байна вэ? Хүүхдүүд цэцэг, хэв маяг, наранд хариулдаг.
Бидний хичээл дууслаа, би чамд маш их баяртай байна, өнөөдөр чамайг юу гайхшруулсныг мэдмээр байна уу? Өнөөдөр танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?